
CHERNOBYL
V hlbokom kontraste k dopadom na ľudskú populáciu možno povedať, že evakuácia oblasti obklopujúcej elektráreň umožnila vytvorenie bohatej a jedinečnej prírodnej rezervácie. Nevie sa, či bude mať kontaminácia spádom nejaký dlhodobý nepriaznivý dopad na flóru a faunu v oblasti, pretože rastliny a zvieratá sa vzájomne významne líšia a ich radiačná tolerancia je iná než ľudská. Zdá sa však, že sa rozmanitosť druhov v kontaminovanej oblasti vďaka odstráneniu ľudského vplyvu zvýšila. Existujú správy o mutáciách niektorých rastlín v oblasti, ktoré vedú k neopodstatneným príbehom o „lese divov“ obsahujúcom mnoho podivne zmutovaných rastlín. Podľa správ je táto oblasť tichá, čo naznačuje, že vtáky ju doteraz znovu nekolonizovali.


Obrovská dávka rádioaktivity sa samozrejme nevyhla ani rastlinstvu. Dôkazom toho je neslávne slávny Červený les, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti jadrovej elektrárne Černobyľ. Pôvodne išlo o prevažne borovicový les, no po absorpcii obrovskej dávky rádioaktívneho prachu sa pri hynutí celý sfarbil do temne červenej farby. Les je stále pod drobnohľadom vedcov, treba však povedať, že postupne sa obnovuje a dnes už je domovom niekoľkých ohrozených druhov zvierat.
Z dôvodu ožiarenia sa v oblasti Černobyľu odumreté stromy a rastliny nerozkladajú tak, ako by sa mali. Na “pomoc” v tejto oblasti nemôže prísť ani hmyz, nakoľko ako sme už vyššie spomínali – nie je ho dostatok. V okolí černobyľskej elektrárne sa tak stále hromadia rastliny, s ktorými si príroda nedokáže poradiť.
